Jdi na obsah Jdi na menu
 


tak tito to mají na svědomí...

16. 6. 2011

 

 

Trey Parker
Narozen: 19. října 1969

 

Celým jménem Randolph Severn Parker III. (Trey Parker znamená Trojka Parker), pochází z Coniferu (Colorado) a má starší sestru. Mimo jiné dabuje postavu Stanleyho Marshe, jehož rodina má stejná jména jako vlastní příbuzní (Shelley, Randy, Sharon), dalo by se tedy říct, že postava Stana je založena na jeho životě.

V mládí chodil na školy West Jefferson Junior High a Evergreen High a už v té době byl za svůj netradiční styl humoru zvolen za třídního šaška. V 16 letech se svým kamarádem Davem Goodmanem (který spolupracoval na několika scénářích v první až třetí sezóně South Parku) natočil album, nazvané Immature: A Collection of Love Ballads For The '80's Man. Album nemělo velký úspěch, podařilo se prodat jen pár kazet.

Po střední škole navštěvoval Berklee College of Music v Bostonu a poté přešel na University of Colorado, kde studoval hudbu, ale zajímal se i o film a chodil na přednášky, týkající se tvorby filmu. S krátkým animovaným filmem, nazvaným American History, vyhrál studentskou soutěž. Na coloradské univerzitě se také seznámil s Mattem a společně vyrobili v roce 1992 krátký animák Spirit of Christmas : Jesus vs. Frosty.

Tím by jejich společná práce nejspíš skončila, protože byl Trey velmi zaneprázdněný a na další projekt neměl čas, zvláště proto, že chystal svatbu s přítelkyní, s níž chodil už od střední. Bohužel (nebo spíše pro fandy South Parku bohudík) ale nachytal svou nastávající s jiným mužem v posteli a svatbu odvolal. Pokračoval pak v realizaci společné práce, kterou s Mattem předtím načali, film Kanibal! Muzikál

Film mu zabral tolik času, že se, jak sám tvrdí, neukázal ve škole skoro celý semestr. Zlé jazyky tvrdí, že ho kvůli tomu ze školy vyhodili, každopádně se filmový muzikál o lidojedovi v roce 1996 podařilo dokončit a mezitím si Treye a Matta všiml ředitel Foxu Brian Graden a nechal si na zakázku vyrobit další krátkometrážní animák, Spirit od Christmas : Jesus vs. Santa.

Dále s Mattem natočili komedii Orgazmo, ve které se jako mormon omylem dostane do pornoprůmyslu. No pak následoval South Park, který režíruje, spolupracuje na scénáři a dabuje obrovské množství postav.

Trey prý věří v Boha, což sám vysvětluje: „Ze všech náboženských příběhů -- které jsou všechny vážně směšné -- mi nejsměšnější přijde tenhle: ‚Existuje obrovský vesmír, jež se rozpíná a zároveň hroutí sám do sebe a vše tady je jen z důvodů kauzality.‘ To mi připadá jako nejhloupější vysvětlení vůbec.“

Je registrovaným voličem Libertariánské strany a fanda Denverských Mustangů. Z dalších zajímavostí: je levák, má černý pásek v taekwondu, umí skvěle japonsky, miluje muzikály a film Vánoční příběh a je talentovaný pianista. Od ledna 2006 je ženatý s Emou Sugiyamovou, se kterou se ovšem rozešel a v současnosti žije s jinou ženou v Los Angeles.

 

Matt Stone
Narozen: 26. května 1971

 

Matt se narodil v texaském městě Houston, vyrůstal v coloradském Littletonu, kde navštěvoval střední školu (Heritage High School), a celým jménem se jmenuje Matthew Richard Stone. Také podle jeho rodičů se jmenují otec a matka postavy Kyla, kterou dabuje. Má mladší sestru Rachel. Jeho otec je Ir, matku má židovského původu a sám sebe považuje za agnostického Žida, což se projevilo v South Parku na Kylově postavě.

Na coloradské univerzitě nejprve studoval matematiku a po dokončení se vrhl na film, kde potkal Treye. Byl prvním studentem, kterému se podařilo získat titul z těchto dvou oborů. Spolu s Treyem založili v roce 1996 kapelu DVDA (double vaginal, double anal, což je sexuální pozice, zmíněná v jejich filmu Orgazmo), kde Matt zpívá, bubnuje a hraje na baskytaru a Trey zpívá a hraje na klávesy. V kapele hraje ještě kytarista Bruce Howell a klávesista D. A. Young, který občas i něco odzpívá. Velká část hudby v South Parku a v ostatních filmech Matta a Treye pochází právě z jejich kapely.

Mimo to, že v South Parku spolupracuje na produkci, dabingu a scénáři, hrál s Treyem ve filmu z roku 1998 Davida Zuckera Baseketball a později se podílel na show That's my Brush, jež ukazovala parodovaný život tehdejšího amerického prezidenta George Bushe. Protože byly náklady na tuhle parodii sitcomu dost velké a sledovanost oproti South Parku malá, natočila se jen první osmidílná série. V roce 2004 se podařilo natočit loutkový film Team America který získal celkem dobrý ohlas u diváků i kritiků (jedno ocenění a sedm nominací).

V současnosti žije v losangeleských Benátkách se svou manželkou Angelou Howardovou, se kterou se nechal oddat v prosinci 2009. Následující rok se jim narodil syn. Miluje film Babe - galantní prasátko a má dva psy, pojmenované Rodney a pan Ano.

 


Isaac Hayes
Narozen: 20. srpna 1942
Zemřel: 10. srpna 2008

 

Pocházel z chudé rodiny z Convingtonu (Tennessee), měl starší sestru Willette. Když mu jeho rodiče umřeli, byl vychovávan prarodiči. Aby se uživili, musel v dětství dělat namáhavé práce, jako sběr bavlny na poli.

Už od svých pěti let chodil zpívat v místním kostele a postupně se naučil hrát na klavír, elektronické varhany, flétnu a saxofon. Ve svých 16 letech uspěl ve školní soutěži talentů a hrál ve školní kapele. Ze střední školy odešel, nakonec ji ve svých 21 letech dokončil a poté začal pracovat u nahrávací společnosti Stax Records.

V roce 1968 vydal své první album, nazvané Presenting Isaac Hayes (Uvádíme Isaaca Hayese). Tento jazzový debut ovšem nebyl moc úspěšný. O rok později se vydavatelství začalo dívat po nových hvězdách a Isaac vydal své druhé, nejúspěšnější album Hot Buttered Soul, které se přibližovalo spíše stylu rhytm and blues. Album zaznamenalo velký úspěch a drželo se dlouhou dobu na špičkách R&B hitparád. Isaac Hayes měl na obalu desky svou (od té doby) klasickou vizáž: vyholená hlava, zlaté řetězy, temné sluneční brýle.

Další úspěch zařídila setrvačnost, v následujících letech vydal čtyři alba: The Isaac Hayes Movement (1970), ...To be Continued (1970), Black Moses (1971), Joy (1973) a dostal se i k filmu (dokument Wattsax kde hraje sám sebe a výborný akční film Truck Turner, ke kterému vydal i soundtrack a jednu píseň, Run Fay Run, si z něj vypůjčil do filmu Kill Bill režisér Quentin Tarantino).

Bohužel v roce 1974 vydavatelství vyhlásilo bankrot a Isaac si založil vlastní nahrávací společnost Hot Buttered Soul a vydával svá další díla přes společnost ABC Records. V tom stejném roce investoval spolu se čtyřmi společníky do memphiského (později baltimorského) basketbalového týmu. Následovala čtyři alba: Chocolate Chip (1975), Disco Connection (1975), Groove-A-Thon (1976), Juicy Fruit (1976), bohužel však nebyla až tak moc žádaná a v důsledku toho Isaacova společnost zkrachovala. Při likvidaci firmy v roce 1977 přišel o dům, většinu majetku a o práva ke své hudbě.

Naštěstí však nepřišel o chuť ke tvorbě a upsal se labelu Polydor Records, kde vydal dalších pět alb: New Horizon (1977), For the Sake of Love (1977), Don't Let Go (1979), And Once Again (1980), Lifetime Thing (1981). Poté si dal od hudby přestávku a věnoval se filmu. Z filmů, kde hrál: Útěk z New Yourku, Dostanu tě, syčáku, Prime Target a Bláznivý příběh Robina Hooda.

Mezitím se snažil o návrat na hudební scénu u společnosti Columbia, avšak bez větších úspěchů. Alba U-Turn (1986) a Love Attack (1988) byla spíše tuctovou záležitostí, v dnešní době bychom je nazvali pro jejich syntetický zvuk osmdesátkovými. Teprve v roce 1995 se navrátil se vší parádou, u nahrávací společnosti Point Blank, s alby Raw and Refined a Branded. Ve stejném roce se přidal ke scientologické církvi.

V roce 1997 přišlo to nejdůležitější. Televize Comedy Central hledala někoho do role šéfkuchaře pro svůj nový seriál South Park a tvůrci chtěli rozhodně velkého černocha s pořádně sytým hlasem, protože jak sami prohlásili, těžko by se smířili s faktem, že postavu Šéfa dabuje nějaký vyzáblý běloch (Matt nebo Trey). Isaac Hayes nebyl proti a svou rolí získal popularitu -- v roce 1999 v rádiích exceloval Šéfův hit Chocolate Salty Balls (Šéfovy slaný koule). V roce 1999 založil také charitativní organizaci Nadace Isaaca Hayese.

V době, kdy daboval South Park, se připletl i k dalším seriálům a filmům: Blues Brothers 2000, The Hugleys, Dr. Dolittle 2, Girlfriends, Hvězdná brána. V roce 2006 se však údajně rozhádal s Treyem a Mattem, kvůli epizodě Trapped in the Closed, která zobrazuje scientology a paroduje je. Tvůrci South Parku odpověděli v další sezóně dílem The return of chef, kde postavu postavu Šéfa zabijí a na konci epizody naznačí možnost návratu, kdyby se Isaac Hayes rozmyslel. Bohužel k tomu však nedošlo, Isaac byl o dva roky později nalezen doma, u svého šlapadla, mrtvý. K vydání dalšího alba, na kterém pracoval, tak už nedošlo. Poslední film, kde si zahrál, byl film Soul Men, kde hrál sám sebe. Shodou okolností další herec z tohoto filmu, Bernie Mac, umřel o den dříve než Isaac.

Isaac Hayes byl velmi plodný nejen umělecky, ale i jinak -- za svůj život se čtyřikrát oženil a z manželství má celkem 12 dětí. Z jeho úspěchů stojí za zmínku cena akademie a dvě grammy za hudbu k filmu Shaft a ocenění z roku 1992 za humanitární práci.

 

Mary Kay Bergmanová
Narozena: 5. června 1961
Zemřela: 11. listopadu 1999

 

Mary pocházela z losangeleské židovské rodiny, ale časem přešla na katolickou víru a sama sebe označovala za židovskou katoličku. Byla skvělou dabérkou a před South Parkem dabovala filmy a seriály hlavně pro televizi Fox a také pracovala na reklamních spotech.

Namluvila asi 400 reklam a velké množství animovaných postaviček, kromě South Parku i několik disneyovek (Kráska a zvíře, Zvoník u Matky Boží, Herkules a Příběh hraček 2). Také zpívala s Alem Yankovičem v jeho písničce Pretty Fly for a Rabbi.

V South Parku dabovala v podstatě všechny ženské postavy v prvních třech sezónách a ve filmu a v některých dílech seriálu byla v titulcích uváděna pod pseudonymem Shannen Cassidiová (protože zároveň dělala na jiném projektu). Za písničku ze South Park filmu Blame Canada měla dostat ocenění, bohužel se ho již nedočkala -- z důvodů dlouhodobé duševní poruchy spáchala sebevraždu brokovnicí.

Po její smrti byl zřízen Fond Mary Kay Bergmanové, který financuje centrum na prevenci sebevražd a centrum duševního zdraví. Byly jí také věnovány epizody Mr. Hankeys Christmas ,Classics a Starvin' Marvin in Space

 

Eliza Jane Schneiderová
Narozena: 3. března 1978

 

Její otec je původem žid a matka indiánka a své dětství strávila v chippewské národní rezervaci se svými dvěma staršími bratry. Vystudovala obor Světová umění a kultury na losangelské University of California a zabývala se regionálními dialekty. Na svých výzkumech založila dvě představení: "I'm Not Weird" -- American Perspectives a Freedom of Speech. Za další dvě vystoupení, USA 911 a Road Trip, získala ocenění.

Je hudebně nadaná -- zpívá, hraje na housle, kytaru a klavír a vystupovala v několika kapelách: It's My Party, Jazzbabies, Honeypig, Gefilte Fuck a také sólově, jako Blue Girl. Její první práce v televizi bylo podílení se na komediálním seriálu CBS The Amazing Live SeaMonkeys, dále moderovala dětský pořad Beakman's World. Na South Parku spolupracovala od roku 2000 do roku 2003, dabovala část ženských postav spolu s Monou Marshallovou. Z jejich dalších dabérských rolí lze zmínit třeba animák Hledá se Nemo.

Umí plynně mluvit francouzky a rusky a vlastní velkou sbírku (přes 3000 nahrávek) regionálních dialektů.

 

Mona Marshallová
Narozena: 31. srpna 1947

 

O osobním životě této paní se toho moc neví, snad jen to, že se narodila v Kalifornii. Za to ale za ni hovoří její práce -- nadabovala velkou spoustu animovaných filmů a seriálů (a vlastně i pár počítačových her), specializuje se hlavně na japonské anime. Často dabuje role malých chlapců s výraznou osobností a tím je odlišuje od svých vrstevníků. Na South Parku pracuje od smrti Mary Kay Bergmanové, kde dabuje několik ženských postav.

Z nejznámějších animáků, které dabovala: Cesta do Fantazie, Planeta pokladů, Pocahontas,Naruto, Digimon, Spider Man. Objevila se i v dokumentu o dabování Adventures of Voice Acting.


April Stewartová
Narozena: 3. března 1968

 

Narodila se v kalifornském Truckee a její otec zpíval v orchestru Tommyho Dorseye. Poprvé hrála ve filmu, když jí byly čtyři. Její umělecký pseudonym je Gracie Lazarová. South Park dabuje od roku 2004, kdy vystřídala Elizu Schneiderovou. Kromě South Parku dabuje ještě seriál od tvůrců Family Guye, American Dad!, a také počítačové hry, za zmínku stojí třeba Final Fantasy XII, Marvel: Ultimate Alliance a Age of Empires III.

April miluje a dříve hrála divadlo (sama sebe označuje za divadelního geeka) a v roce 2008 se jí narodil první potomek. Prý kvůli tomu nehodlá přerušovat práci na South Parku, kde se snaží navázat na práci Mary Kay Bergmanové.

Při jednom interview se svěřila, že vzala svého 79letého dědečka na premiéru South Park filmu, který z toho byl nadšený a po představení dokonce zpíval část písničky Uncle Fucker...

 

Na výrobě seriálu se podílí ještě mnoho dalších lidí…